Polskie t³umaczenie Rekomendacji "Associating Style Sheets with XML documents Version 1.0"

Autor: Mariusz ¯ebrowski.
Lokalizacja: http://www.kompedium.pl/w3c/REC-xml-stylesheet-19990629/

Dokument ten jest t³umaczeniem rekomendacji Associating Style Sheets with XML documents Version 1.0. Przek³ad ten nie jest przek³adem normatywnym i mo¿e zawieraæ b³êdy wynikaj±ce z t³umaczenia. Status normatywny posiada jedynie wersja angielskojêzyczna na stronie W3C http://www.w3.org/1999/06/REC-xml-stylesheet-19990629/.
Dokument jest chroniony prawem autorskim. Copyright © 2004 W3C® (MIT, ERCIM, Keio).

W3C

£±czne Szablony Strony z dokumentami XML
Wersja 1.0

Rekomendacja W3C z 29 kwietnia 1999

Aktualna wersja:
http://www.w3.org/1999/06/REC-xml-stylesheet-19990629
Najnowsza wersja:
http://www.w3.org/TR/xml-stylesheet
Poprzednia wersja:
http://www.w3.org/TR/1999/xml-stylesheet-19990428
Edytor:
James Clark <jjc@jclark.com>

Streszczenie

Ten dokument zezwala, aby szablon strony by³ po³±czony z dokumentem XML poprzez zawarcie jednej lub wiêcej instrukcji przetwarzania z adresatem szablonu strony xml w prologu dokumentu.

Status dokumentu

Ten dokument zosta³ omówiony przez cz³onków W3C i inne zainteresowane strony, a tak¿e zosta³ zatwierdzony przez Dyrektora jako Rekomendacja W3C. Jest to stabilny dokument i mo¿e byæ u¿ywany jako wzorzec lub cytowany jako odno¶nik normatywny z innego dokumentu. Rola Rola W3C podczas tworzenia rekomendacji polega na zwróceniu uwagi na specyfikacjê oraz promocjê jego rozwoju. Zwiêksza to funkcjonalno¶æ i interoperacyjno¶æ sieci internetowej.

Lista znanych b³êdów w tej specyfikacji jest dostêpna pod adresem http://www.w3.org/TR/1999/xml-stylesheet-19990629/errata.

Komentarze na temat tej specyfikacji mog± byæ wys³ane do < www-xml-stylesheet-comments@w3.org>. Archiwum ogólnodostêpnych komentarzy jest dostêpne pod adresem http://w3.org/Archives/Public/www-xml-stylesheet-comments.

Lista aktualnych Rekomendacji W3C i inne dokumenty techniczne mo¿na znale¼æ pod adresem http://www.w3.org/TR.

Grupa Robocza oczekuje dodatkowych mechanizmów dla ³±czenia szablonów stron z dokumentem XML, aby by³ on zdefiniowany w przysz³ej specyfikacji.

U¿ywanie instrukcji przetwarzania XML w tej specyfikacji nie powinno byæ uwa¿ane jako precedens. W3C nie przewiduje rekomendacji u¿ycia instrukcji przetwarzania w jakiejkolwiek przysz³ej specyfikacji. Racjonalne uzasadnienie wyja¶nia dlaczego zosta³y u¿yte w tej specyfikacji.

Ten dokument zosta³ stworzony jako czê¶æ Dzia³alno¶ci W3C XML.

Spis tre¶ci

1 Instrukcja przetwarzania szablonu strony xml

Dodatki

A Odno¶niki
B Racjonalne uzasadnienie

Instrukcja przetwarzania szablonu strony xml

Szablony stron mog± byæ po³±czone z dokumentem XML [XML10] poprzez u¿ycie instrukcji przetwarzania, której adresatem jest szablon strony xml. Ta instrukcja przetwarzania stosuje siê do zachowania HTML 4.0 <LINK REL="stylesheet">[HTML40].

Instrukcja przetwarzania szablonu strony xml jest analizowana w ten sam sposób, co znacznik pocz±tkowy, z tak± ró¿nic±, ¿e do elementów rekordu innych, ni¿ wcze¶niej zdefiniowane nie mo¿na siê odnosiæ.

Nastêpuj±ca gramatyka jest podana podczas tego samego zapisu jako gramatyka w Rekomendacji XML [XML10]. Symbole gramatyczne, które nie s± zdefiniowane tutaj s± zdefiniowane w Rekomendacji XML.

instrukcja przetwarzania szablonu strony xml
[1]    StyleSheetPI    ::=    '<?xml-stylesheet' ( S PseudoAtt)* S? '?>'
[2]    PseudoAtt    ::=    Name S ? '=' S? PseudoAttValue
[3]    PseudoAttValue    ::=    ('"' ([^"<&] | CharRef | PredefEntityRef)* '"'
| "'" ([^'<&] | CharRef | PredefEntityRef)* "'")
- ( Char* '?>' Char*)
[4]    PredefEntityRef    ::=    '&amp;' | '&lt;' | '&gt;' | '&quot;' | '&apos;'

W PseudoAttValue, CharRef lub PredefEntityRef s± interpretowane w ten sam sposób, jak w warto¶ci normalnego strybutu XML. W³a¶ciwa warto¶æ pseudoatrybutu to warto¶æ po przemieszczeniu ka¿dego odno¶nika poprzez znak referencji. To przemieszczenie nie jest wykonywane automatycznie przez procesor XML.

Instrukcja przetwarzania szablonu strony xml jest dozwolona tylko w prologu dokumentu XML. Sk³adnia XML jest ograniczana, gdzie instrukcje przetwarzania s± dopuszczone w prologu; instrukcja przetwarzania szablonu strony xml jest dozwolona wszêdzie w prologu, gdzie wystêpuj± te ograniczenia.

UWAGA: Je¿eli instrukcja przetwarzania szablonu strony xml wystêpuje w zewnêtrznym podzbiorze DTD lub w parametrze elemencie rekordu, mo¿liwe jest, ¿e nie mo¿e byæ on przetworzony przez nieatestuj±cy procesor XML (patrz [XML10]).

Nastêpuj±ce pseudoatrybuty s± zdefiniowane


 href CDATA #REQUIRED
type CDATA #REQUIRED
title CDATA #IMPLIED
media CDATA #IMPLIED
charset CDATA #IMPLIED

 zmienny (tak|nie) "nie"

Semantyki tych pseudoatrybutów s± dok³adnie jak z < LINK REL="stylesheet"> w HTML 4.0, z wyj±tkiem zmiennego pseudoatrybutu. Je¶lizmienny="tak" jest wyszczególniony, wtedy instrukcja przetwarzania ma semantykê < LINK REL="alternate stylesheet"> zamiast <LINK REL="stylesheet"> .

UWAGA: Poniewa¿ warto¶æ atrybutu href jest odno¶nikiem URI, mo¿e byæ wzglêdnym URI i mo¿e zawieraæ fragmentowym identyfikatorem. W szczególno¶ci odno¶nik URI mo¿e zawieraæ tylko fragmentowym identyfikatorem. Taki odno¶nik URI jest odno¶nikiem czê¶ci dokumentu zawieraj±cego instrukcjê przetwarzania szablonu strony xml (patrz [RFC2396]). Konsekwencj± jest to, ¿e instrukcja przetwarzania szablonu strony xml zezwala, by szablon strony by³ wbudowany w tym samym dokumencie, co instrukcja przetwarzania szablonu strony xml.

W niektórych przypadkach szablony stron mog± byæ ³±czone z dokumentem XML za pomoc± zewnêtrznych do dokumentu. Na przyk³ad wcze¶niejsze wersje HTTP [RFC2068] (czê¶æ 19.6.2.4) pozwala³y szablonom stron ³±czyæ siê z dokumentami XML za pomoc± nag³ówka Link . Uwa¿a siê, ¿e jakiekolwiek linki do szablonów stron, które s± zewnêtrznie okre¶lone dla dokumentu, mia³y miejsce przed linkami okre¶lonymi przez instrukcjê przetwarzania szablony strony xml. Jest takie samo jak w HTML 4.0 (patrz czê¶æ 14.6).

Tutaj jest kilka przyk³adów z HTML 4.0 z odpowiadaj±c± instrukcj± przetwarzania:

<LINK href="mystyle.css" rel="style sheet" type="text/css">
<?xml-stylesheet href="mystyle.css"

 type="text/css"?>

<LINK href="mystyle.css" title="Compact" rel="stylesheet"

 type="text/css">
<?xml-stylesheet href="mystyle.css" title="Compact" type="text/css"?>

<

 LINK href="mystyle.css" title="Medium" rel="alternate stylesheet"
type="text/css">
<

 ?xml-stylesheet alternate="yes" href="mystyle.css" title="Medium"
type="text/css"?>

Wielokrotne instrukcje przetwarzania xml-stylesheet s± tak¿e dozwolone z dok³±dnie tak± sam± semantyk±, jak z LINK REL="stylesheet". Na przyk³ad

<LINK rel="alternate stylesheet" title="compact"

 href="small-base.css"
type="text/css">
<LINK rel="alternate stylesheet" title="compact" href="small-extras.css"

 type="text/css">
<LINK rel="alternate stylesheet" title="big print" href="bigprint.css"
type="text/css">
<

 LINK rel="stylesheet" href="common.css" type="text/css">

by³yby równowa¿ne do:

<

 ?xml-stylesheet alternate="yes" title="compact" href="small-base.css"
type="text/css"?>
<

 ?xml-stylesheet alternate="yes" title="compact" href="small-extras.css"
type="text/css"?>
<

 ?xml-stylesheet alternate="yes" title="big print" href="bigprint.css"
type="text/css"?>
<

 ?xml-stylesheet href="common.css" type="text/css"?>

A Bibliografia

HTML40
Konsorcjum World Wide Web. Specyfikacja HTML 4.0 . Rekomendacja W3C. See http://www.w3.org/TR/REC-html40
RFC2068
R. Fielding, J. Gettys, J. Mogul, H. Frystyk Nielsen, and T. Berners-Lee. Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1. . IETF RFC 2068. See http://www.ietf.org/rfc/rfc2068.txt.
RFC2396
T. Berners-Lee, R. Fielding, oraz L. Masinter. Uniform Resource Identifiers (URI): Ogólna sk³adnia. IETF RFC 2396. See http://www.ietf.org/rfc/rfc2396.txt.
XML10
Konsorcjum World Wide Web. Jêzyk rozszerzalny (XML) 1.0. Rekomendacja W3C. Patrz http://www.w3.org/TR/1998/REC-xml-19980210

B Racjonalne wyja¶nienie

Wyst±pi³y pilne wymagania co do specyfikacji dla ³±czenia szablonu strony, które mog³yby byæ spe³nione w czasie do nastêpnej edycji z g³ównych wyszukiwarek sprzedawców. Tylko poprzez wybranie prostego mechanizmu ¶ci¶le bazuj±cego na zbadanych istniej±cych mechanizmach specyfikacja mog³aby byæ uzupe³niona w czasie, aby sprostaæ tym wymaganiom.

U¿ywanie instrukcji przetwarzania zapobiega zanieczyszczaniu struktury g³ównego dokumentu poprzez stosowanie szczególnych informacji przetwarzaj±cych.

Mechanizm wybrany dla tej wersji specyfikacji nie jest ograniczony do dodatkowych mechanizmów zaplanowanych do przysz³ych wersji. Nie wymaga siê, ¿eby one u¿ywa³y instrukcji przetwarzania; w rzeczywisto¶ci mog± nie zawieraæ informacji ³±cz±cych w dokumencie ¼ród³owym.