W3C home > Mailing lists > Public > public-webed-tk@w3.org > February 2012

YNT: Re: Çocuklar için kodlama

From: Mağruf Çolakoğlu <zahek@myopera.com>
Date: Thu, 23 Feb 2012 22:49:41 +0200
Message-ID: <44lpah3d1h6iy044m47mk4fn.1330030181149@email.android.com>
To: yuxel@sonsuzdongu.com, mustafa.oguz@live.com
Cc: public-webed-tk@w3.org
İlginç ve bir o kadar da yararlı bir çalışma olabilir gibi görünüyor b
ence de. MEB ile olmazsa resmk bir kanal aracıliğı ile ,OT yi temel dayank noktası alarak, temasa geçebiliriz diye düsünüyorum.Sanırım bu tarz bir çalışmaya çok da olumsuz bakmayacaklardır.

Mağruf Çolakoğlu
www.operaturkiye.net

 Osman Yüksel <yuxel@sonsuzdongu.com> yazdı: 

public-webed listesinde bu konuyu dile getirmiştim.
github şöyle çok güzel bir olaya imza atiyordu https://github.com/blog/1034-kids-are-the-future-teach-em-to-code
firefox ekibinden birisi de, bir mozilla projesi olan http://hackasaurus.org ( opera'da çalışmıyor :[ )  önermişti. çocuklar basitçe bir sayfayı değiştirip, kendilerine özgü birşey çıkarıp bunu paylaşabiliyor.
bugüne kadar birkaç kişiye web eğitimi verdim ve çoğu bu işi "ufak da olsa bir sonuç aldıklarında" sevdi. "haftalarca teori anlatıp hiçbirşey ürettirmezsen (bkz: bizim eğitim sistemi)" çoğu kişinin şevki kırılıyor.
çocuklar, 3. günün sonunda hackasaurus'daki gibi bir servisle, sayfanın rengini, metnini, yerleşimini değiştirirse, "off ne güzel yaptım yeaa 3>" derse onlara daha fazla şey öğretebiliriz.

böyle bir eğitim programı hazırlanıp MEB'e sunulabilir belki?

23 Şubat 2012 20:14 tarihinde M. Oguz <mustafa.oguz@live.com> yazdı:
Problem çözemeye yönelik yada bu şekilde çocukların analitik düşünmeyi öğretecek çalışmalar olmalı diye düşünüyorum. 9-10 yaşında çocuklar interneti rahatlıkla kullanabiliyor ve internet ile fazla ilgili ve meraklı olanlarda bir şeyler yapmaya çok meraklı oluyor.


On Thu, 23 Feb 2012 20:02:18 +0200, Çağlar Yeşilyurt <greench@myopera.com> wrote:

Algoritma basite indirgenebilir birşey. Bu konuda Türkiyede de çalışmaları olan firmalar ve kurumlar olduğunu düşünüyorum. Bu konuda bunlarla irtibata geçilebilir ve programlarına ekleme yapmaları istenebilir. Veya ileri bir tarihte bunun için kısa süreli programlar hazırlanabilir.

Web yapısı, webin temel çalışma şekli sanırım. Bu konuda İngilizce wikide bir yazı mevcut. http://www.w3.org/community/webed/wiki/How_does_the_Internet_work Basit ve sade ancak çocuklara yönelik değil. Bunun için bayağı görsel eklenmeli ve daha çok örneklerle pekiştirilmeli.

Javascript'in sadece toplama çıkarma şekilde değil, bir problemi çözmek için belli komut topluluklarını sıraya dizme, tekrarlatma ve eksik olanları ekleme şeklinde kendi oluşturdukları problemi çözmeye yönelik bir proje yapılabilir. Ancak bunun için epey zaman var gibi görünüyor.

On Mon, 20 Feb 2012 22:23:50 +0200, M. Oguz <mustafa.oguz@live.com> wrote:

Çocuklara algoritma, web yapısı gibi şeyler basite indirgenmis sekilde anlatılabilir. Javascript başlaması ve öğrenmesi kolay bir dil sayılır. Okullarda Toplama çıkarma öğrenen çocuklar, evde de javascriptte toplama çıkarma öğrenebilmeli. Web denilen şeyin nasıl şekillendiği hakkında fikri olmalı ve ona göre projeler geliştirmeli gelecekte. Şu an Türkiye'de son derece "kirli (standartlardan uzak, yaz-geç mantığında)" websitesi var. Devlet siteleri, büyük kurumlar en başta geliyor.

Uzun vadeli bir program ama yapma zorunluluğumuz olduğunu düşündüğüm bir program.
-- 
M. Oguz
-- 
Osman Yüksel
http://www.yuxel.net
http://www.sonsuzdongu.com
Received on Thursday, 23 February 2012 20:50:10 UTC

This archive was generated by hypermail 2.3.1 : Tuesday, 6 January 2015 19:39:02 UTC